HIT MUSIC ONLY!

02 февраля `21, в 12:46
День бабака. Лови топ фільмів та серіалів про часові петлі

День бабака. Лови топ фільмів та серіалів про часові петлі

Щорічно 2 лютого в Америці відзначають День бабака — традиційне свято, в яке прийнято прогнозувати настання весни за поведінкою тварини-символа.

Мила американська традиція настільки поширилася по світу, що не тільки в містах США натовпи людей масово спостерігають за тим, як офіційний бабак-провісник вилазить зі своєї нори і або залишає її (що символізує ранню весну), або ховається назад (а це значить, що зима ще затримається). В Україні, наприклад, спостерігають за харківським бабаком Тимком.

Втім, після виходу на екрани в 1993 році фільму під назвою День бабака, це словосполучення стало крилатим і почало позначати не просто свято, а день з однією і тією ж низкою подій, який повторюється незліченну кількість разів. Тобто це часова петля, в яку потрапляє людина (найчастіше) з невідомих причин і з якої (теж найчастіше) дуже хоче вибратися.

Якщо ви плануєте відзначити День бабака тематичним кіно, ми зібрали для вас три повнометражні фільми і один серіал про часові петлі:

День бабака

(Groundhog Day, 1993)

Режисер: Гарольд Раміс

Фільм з Біллом Мюрреєм та Енді Макдауелл в головних ролях у деталях відтворив церемонію Дня бабака в містечку Панксатоні, а також саму місцевість. За сюжетом картини, цинічний метеоролог Філ Коннорс вирушає на святкування з продюсером телеканалу Ритою Хансон і оператором Ларрі. На відміну від колег, йому нудно на Дні бабака і все, про що він думає, - як би швидше повернутися додому. Але замість цього потрапляє в часову петлю, і змушений постійно проживати 2 лютого в ненависному йому Панксатоні.

За зізнанням сценариста Дня бабака Денні Рубіна, на створення історії про циніка, що застряг в одному дні,  його надихали Сіддхартха Германа Гессе і деякі ідеї буддизму. Створюючи сюжет картини про часову петлю, Рубін малював на дошці схему відносин між персонажами, і виписав в сценарії стадії проходження Філом кіл «одноденного життя»: нерозуміння, розвага, депресія, стадія відчуття всемогутності, стадія добра. «Це найвеличніший сценарій, який я коли-небудь читав», - сказав агент, коли Рубін показав йому текст.

Пізніше цей сценарій ще багато разів допрацьовували і вносили зміни, нашпиговувати різними смислами і відсиланнями, якісь правки вносив навіть сам Мюррей, але зрештою вийшла легка комедія зі змістом, що отримала безліч нагород і дала новий сенс словам День бабака.

 

Матриця часу

(Before I Fall 2017)

Режисер: Рі Руссо-Янг

Цього разу автори фільму про часову петлю вирішили піти в бік драми і взяли за основу бестселер для підлітків письменниці Лорен Олівер Перш ніж я впаду. І якщо в Дні бабака головний герой потрапляє в нескінченний День бабака, то в Матриці часу вибране більш романтичне свято - День Валентина. Точніше, його переддень і святкування в старшій школі.

За сюжетом фільму, старшокласниця Саманта прокидається вранці п'ятниці, 12 лютого, і проводить свій звичайний день в школі з подругами. Оскільки скоро День Валентина, закінчується все вечіркою. Повертаючись з неї, Саманта з подругами потрапляють в аварію і гинуть. Але на ранок Сем прокидається знову 12 лютого. Природно, героїні доведеться безліч разів прожити свої вчинки, проаналізувати дії і знайти вихід з часової петлі.

Фільм незалежної режисерки Рі Руссо-Янг був вперше показаний в кінці січня 2017 року на кінофестивалі Санденс.

 

Зависнути в Палм-Спрінгс

(Palm Springs, 2020)

Режисер: Макс Барбаков

У рік, коли більшій частині людства напевно стало здаватися, що вони потрапили в глобальний День бабака, на екрани вийшов дебютний фільму режисера Макса Барбакова. Як і в попереднього фільму, прем'єра Зависнути в Палм-Спрінгс відбулася на найбільшому фестивалі незалежного кіно - Санденс. Але критики і глядачі оцінили новий погляд на історію про День бабака більш схвально, і в кінці минулого року фільм навіть увійшов в багато рейтингів кращих фільмів 2020-го, які традиційно складаються різними виданнями.

Головні ролі у фільмі зіграли Енді Семберг і Крістін Міліоті. За сюжетом картини, персонаж Семберга, Найлз, знаходиться в часовій петлі 9 листопада - у день весілля друзів. На весіллі він зустрічає сестру нареченої Сару (Міліоті), весело проводить з нею час і випадково затягує в свій День бабака ще й її. І, звичайно, не дарма, адже вибратися звідти без неї шанси у Найлза мінімальні.

 

Матрьошка

 

(Russian Doll, 2019)

Режисер: Леслі Хедланд, Джемі Беббіт, Наташа Ліонн

Наостанок в нашому списку серіал про часову петлю, в якій опиняється молода жінка, дуже сильно схожа на молоду Аллу Пугачову (хоча авторка і виконавиця головної ролі розповідала, що надихалася гітаристкою групи The Cramps Пойзон Айві). Netflix ідеально випустив свій серіал прямо напередодні Дня бабака - 1 лютого 2019 року, і, на хвилі успіху, через пару місяців продовжив його на другий сезон, але досі не випустив його.

Головна героїня - 36-річна розробниця відеоігор Надя (її грає Наташа Ліонн) - відкриває очі на вечірці з нагоди її Дня народження. Незважаючи на старання друзів, їй нудно, вона приймає наркотики, займається сексом з незнайомим хлопцем і потім потрапляє під машину. Але не вмирає, а знову і знову повертається на ненависну вечірку, щоб розібратися, чому застрягла в один день і що з цим робити.


nv.ua/ukr/art